Výlovy rybníků ovlivňují i život vodních rostlin

30. října 2013 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Rybářství a rybníkářství

240320132473

Výlovy rybníků na jihu Čech vrcholí. Po vypuštění rybníka sice zmizí voda a ryby, ale na jeho okraji zůstanou rostliny, které bylo předtím možné vidět jen zdálky. Nejznámější jsou orobinec a rákos. Ty se kdysi používaly třeba jako vycpávka do peřin nebo se z nich dělala mouka. Na záležitost upozornil Český rozhlas.

Orobinci se lidově říká doutníky. „Jsou to vlastně samičí květenství rostliny, která jsou teď už dávno odkvetlá. Květy se změnily v palice semínek s chmýřím, která jsou pak rozfoukávána větrem,“ vysvětluje ČRo pedagog Václav Bartůšek a pokračuje: „Rákos, to jsou stébla nahoře s chlupatou latou. Ohýbá se ve větru a šumí, myslím, že každý ho zná.“

Co se po výlovu s vodními rostlinami stane? „Některé z těch, které rostly ve volné vodě, uschnou. A některé přežijí ve formě semínek, která se už vysypala a přežijí v bahně do příštího roku. Některé z nich vytvoří pro přežití zimy zimní pupeny, pokud to stihnou,“ popisuje Bartůšek.

Rákos a orobinec však na zimu uschnou a přežijí ve svých oddencích, podzemních orgánech, které mohou připomínat tlusté kořeny.

Zdroj: ČRo

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství