Vyčistit pitnou vodu od zbytků léků by v Česku stálo nejméně miliardu

Aktualizováno 27. srpna 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

V řekách se množství hormonů z antikoncepce, které pak následně ničí zdraví můžů

Jak moc má být voda čistá? Evropský parlament se zabývá novou směrnicí o vodě. A hraje se i o to, zda z vody zmizí umělé hormony vylučované z těl uživatelek antikoncepce, píše server Idnes.cz.

Nyní jsou to látky, které běžně čističky nezachytí. Jedná se o sloučeniny z léků, které lidé vymočí a do přírody se dostanou prostřednictvím splašků. Nebo látky, které se do odpadu dostanou spolu se smytým parfémem či čisticím prostředkem.

Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu bude po prázdninách projednávat pozměňovací návrh rakouského europoslance Richarda Seebera. Ten má změnit evropskou směrnici o vodě. Právě včetně rozšíření seznamu látek, které ve vyšších koncentracích ubližují životnímu prostředí. Patří mezi ně i dvě sloučeniny umělého hormonu zvaného ethinylestradiol. Do přírody se dostává z moči dívek a žen, které se brání početí antikoncepcí. A vědci mají za prokázané, že právě tyto láky mění pohlaví samců ryb a ovlivňují také plodnost mužů či výskyt rakoviny prostaty. Podle serveru Idnes.cz by příslušné technologie na čištění vod přišly Česko na miliardu korun.

Zdroj: Idnes.cz

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace