Vychází kniha „Dříve, než zemřou řeky“

3. listopadu 2011 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Prevence povodní, voda v krajině

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ostravský spisovatel Štěpán Neuwirth ještě před dvěma lety tvrdil, že jeho zatím poslední knížka pro děti Pohádky s vůní luk a lesů představuje konec jeho literární dráhy. Podle Deníku Právo ale změnil názor –na pultech knihkupectví se má objevit jeho kniha „Dříve než zemřou řeky“.

Ve své nové knize chce velký milovník přírody upozornit na nevratné změny, které mají za následek mizení řady forem života. Tyto změny jsou podle autora způsobeny lidskou chamtivostí a krátkozrakostí.„Z řek mizí spousta druhů ryb, je splachována půda, prostě najednou se děje něco, co ohrožuje existenci člověka v samé podstatě. Jsou to nevratné změny. U ži samotný ministr zemědělství přiznal, že 45 procent české půdy je nepoužitelných a zdevastovaných,“ dodal Neuwirth.

Děj knihy Dříve než zemřou řeky se odehrává na břehu pozoruhodné říčky, ale také v brakických vodách Baltu. „Autor nedá šanci čtenáři vydechnout. V časovém rozpětí od roku 1959 až do roku 2011 se ve zdánlivě idylickém prostředí nádherné přírody Poodří odehrávají poznenáhlé, ale drastické proměny nejen řeky a krajiny, ale také společnosti. Autor využívá jak licence spisovatelské, tak rovněž své původní profese novináře a publicisty,“ píše se na záložce knihy, která vychází v nakladatelství Repronis.

Zdroj: Právo

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině