Vybavenost nebezpečných jezů v povodí Labe se zlepší

15. ledna 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

jez radosov-foto POH

Státní podnik Povodí Labe zlepší vybavenost nebezpečných jezů, které má ve své správě. Dohodlo se na tom se zástupci vodácké veřejnosti a Českým svazem kanoistů, uvedla mluvčí povodí Jana Burianová.

Na území státního podniku Povodí Labe je v současné době vytipováno 25 nebezpečných jezů (zdroj: www.nebezpecnejezy.cz),z toho 10 jezů je ve vlastnictví jiných subjektů a k 15 jezům má právo hospodařit státní podnik Povodí Labe. Všech těchto 15 jezů je již nyní osazeno obecnou varovnou tabulí „Nebezpečný jez“.

„Ve spolupráci se zástupci vodácké veřejnosti a Českým svazem kanoistů připravilo Povodí Labe další zlepšení vybavenosti těchto jezů. Na základě vzájemných jednání byl zpracován návrh na realizaci základních bezpečnostních opatření pro sebezáchranu a laickou záchranu na nejnebezpečnějších jezech,“ řekla Burianová.

Ještě před zahájením vodácké sezóny 2015 dojde k doplnění doporučeného zabezpečení u 6 nejnebezpečnějších jezů, kterými jsou jezy Zlíč a Viktorčin splav na Úpě, Bakov a Kárané na Jizeře a Janderov a Tuněchody na Chrudimce. U některých jezů dojde k instalaci informačních tabulí s házecí podkovou pro umožnění laické záchrany tonoucího. U části jezů budou také instalovány další prvky jako jsou výstupní žebříky a vázací prvky pro umožnění sebezáchrany a laické záchrany, případně záchrany ze strany zasahujících složek HZS.

Naše voda, ilustrační foto: POH

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla