Vše o pivu se dozvíte v chrudimském muzeu

13. prosince 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Nápoje a voda v potravinách

chmel

Výstava, věnovaná pivovarnictví v Pardubickém kraji je od konce listopadu přístupná veřejnosti v Regionálním muzeu v Chrudimi. Mapuje bohatou tradici vaření piva ve zdejším regionu a to od roku 1913 až po současnost.

Pro řadu návštěvníků bude překvapujícím zjištěním, kde všude se pivo v minulosti vařilo anebo ještě stále vaří a více než čtyřicet takových míst je pak na výstavě prezentováno. Vidět tak můžete nářadí a předměty k této činnosti používané, jako jsou například nádoby na pití piva, sudy či láhve, podíváte se, jak to vypadalo ve staré hospodě či bednářské dílně a v neposlední řadě se pokocháte fotografiemi, které ukazují rozdíl mezi tím, jak ten či onen pivovar vypadal v minulosti a jaký je jeho vzhled v současnosti.

Na výstavě o pivu se nebudou bavit jen pánové. Díky interaktivním prvkům si celá rodina může zahrát stolní hru, kde se kromě zábavy dozví také řadu zajímavých informací. Výstava nabízí i chuťové požitky. K ochutnání jsou zde určeny dva druhy sladu a pro odvážné také vyjímečně hořký granulovaný chmel. Téměř každé čtvrteční odpoledne pak čekají na návštěvníky ochutnávky piv z různých krajských pivovarů. K vidění jsou také propagační filmy z pivovarů z Hlinska a Pardubic a film z Velkých Popovic z roku 1934. Součástí výstavy je pak možnost exkurze v hlineckém pivovaru Rychtář, která se bude konat 23. ledna 2014. Výstava samotná pak potrvá do 26. ledna 2014.

Naše voda – Magdalena Machová, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony