Vrchotovy Janovice mají výkonnější čističku odpadních vod

Aktualizováno 21. srpna 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Vodovody a kanalizace

cistickkkk

Čističku odpadních vod s větší kapacitou mají nově ve Vrchotových Janovicích. Do provozu ji slavnostně uvedl ve čtvrtek středočeský hejtman Miloš Petera, sdělila mluvčí kraje Nicole Mertinová.

„Rozšíření kapacity stávající čističky odpadních vod přišla celkem na 5,8 milionu korun, přičemž kraj pomohl dotací ve výši 4 miliony. Jsem rád, že jsme mohli přispět z našeho Fondu životního prostředí a zemědělství na zvětšení kapacity čističky a pomoci tak zkvalitnit život obyvatel a zhodnotit jejich majetky,“ uvedl hejtman Petera.

Původní kapacita čističky odpadních vod byla konstruována na 1000 ekvivalentních obyvatel, díky intenzifikaci došlo ke zvýšení o 430 na celkovou kapacitu čističky 1430 ekvivalentních obyvatel. „Celý proces proběhl bez přerušení provozu a součástí technologie, která je použita, jsou především membránové filtry, které slouží k biologickému čištění odpadní vody, efektivně oddělují mikroorganismy od biologicky vyčištěné odpadní vody a zajišťují tak požadovanou desinfekci,“ sdělil starosta obce Miroslav Synek.

Kraj projekt pokryl dotací ve výši 4 miliony korun z Fondu životního prostředí a zemědělství v rámci tematického zadání Vodohospodářská infrastruktura, což činí 69% z celkových nákladů projektu. Zbylé náklady hradila radnice Vrchotových Janovic ze svého rozpočtu. Realizátorem projektu byla firma Asio s.r.o. Brno.

Naše voda, foto: SČK

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace