Vrátnou dolina v Malé Fatře spláchla voda, turisté museli být evakuováni

Aktualizováno 23. července 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Prevence povodní, voda v krajině

vrat2

Prudké deště, které zasáhly začátkem týdne Česko, způsobily nečekanou a náhlou spoušť i na sousedním Slovensku, nejvíce v Malé Fatře ve Vrátné dolině.  Toto turisty hojně navštěvovanou dolinu voda rychlostí blesku doslova spláchla.

V podvečerních pondělních hodinách byli záchranáři slovenské horské služby HZS požádáni Operačním střediskem tísňové linky „112“ o pomoc, uvedla ve své zprávě HZS.

Po silné bouři s množstvím přívalových srážek začalo z okolních svahů zaplavovat chatu Vrátna. V chatě se nacházelo 67 turistů, včetně Čechů a personálu chaty. Přístupová cesta byla na více místech zaplavena nebo stržena. v tísni se ocitlo i 55 turistů na horní stanici lanovky pod Chlebom. Záchranářům se podařilo v pozdních večerních hodinách všech uvízlých, mezi nimiž bylo i 15 dětí, evakuovat a dostat do bezpečí, noc přečkali v domě HZS ve Vrátné a v hotelech v okolí. Na záchranné akci se zúčastnilo 25 profesionálních a dobrovolných záchranářů HZS z Malé a Velké Fatry.

Rozvodněná říčka odnesla autobus, auta i silnici a prostor zaplavila vysokými nánosy bahna.

Záchranáři nedoporučují do odvolání návštěvu Vrátné doliny a okolního území pro zničenou infrastrukturu a probíhající záchranářské práce.

Naše voda, HZS, foto: HZS

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině