Do Vranovské přehrady skutečně unikla ropa

18. listopadu 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

mve Vranov_2

Do přehrady ve Vranově nad Dyjí na Znojemsku skutečně unikla ropná látka. Informuje o tom Brněnský deník s tím, že laboratoře v současné době stále ještě zkoumají, o jaké palivo nebo olej šlo.

Nejasný zatím zůstává i viník havárie, která před týdnem zaměstnávala dva dny znojemské a brněnské hasiče. „Už víme, že šlo o ropnou látku. Její určení vyžaduje další zkoušky, včetně nestandardních testů, aby si experti byli konkrétním výsledkem jistí. Moudřejší budeme příští týden,“ uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Postup vyšetřování sleduje i starosta Vranova nad Dyjí Lubomír Vedra. „Trvám na tom, že tenhle únik už musí úřady důsledně vyšetřit,“ zdůraznil. Situace kolem přehrady ho totiž znepokojuje. „Měli jsme menší únik ropných látek loni, větší letos, došlo i k úniku splašků z restaurace. Vranovská nádrž je vodárenská a podle toho by k její ochraně měly úřady přistupovat,“ prohlásil Vedra.

Ropná látka se objevila v prostoru mezi přístavištěm policie a Povodí Moravy. Největší práci s její likvidací měli hasiči v prostoru, kde kotví dvě výletní lodě, Dyje a Vranov. Skvrna byla dlouhá téměř půl kilometru a na její likvidaci spotřebovali hasiči dvě tuny sorbentu. Za práce na vyčištění přehrady zaplatí kraj padesát tisíc korun.

Zdroj: Brněnský deník, ilustrační foto: Povodí Moravy

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Voda a naše peněženka