Do Vranovské přehrady opět unikla ropa ze sudů na dně

6. května 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

přehrada Vranov

Stejně jako před dvěma a půl lety se u hráze Vranovské přehrady objevila ropná skvrna. Informuje o tom jihomoravská mutace deníku Mladá fronta DNES s tím, že skvrnu od středečního večera odstraňují hasiči.

„Likvidujeme ji pod dohledem odborníků z Povodí Moravy a odboru životního prostředí. Kolem skvrny o rozloze 300 metrů čtverečních jsme natáhli nornou stěnu, která zabrání dalšímu rozšiřování,“ informoval mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Z vyšetřování nakonec vyplynulo, že ropná látka se na hladině objevila poté, co policejní potápěči nalezli při středečním cvičení na dně přehrady šest sudů. „Jde o několik desítek let staré a prorezivělé nádoby, jež sloužily jako nádrže pro nějaké ropné látky. Jsou prázdné, olejové skvrny na hladině vznikly ze zbytků, které v nich zřejmě zůstaly. Další úniky už však nehrozí,“ uvedla znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Olejová skvrna se u hráze objevila už v minulosti. Co bylo její příčinou, nedokázali policisté a hasiči ani po měsících vyšetřování zjistit. Událost však spustila rozpory mezi Povodím Moravy a dopravcem Martinem Balíkem. Majitel lodí mluvil o možném konkurenčním boji, při zkušební plavbě ale zjevně unikaly ropné látky a plavební správa Balíkovi zadržela lodní osvědčení. Vodohospodáři mu už nechtěli pronajímat kotviště, z Vranovské přehrady tak dostal výpověď. Soud nedávno potvrdil, že oprávněně.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – jižní Morava, ilustrační foto (Přehrada Vranov) Naše voda – Nina Havlová

 

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy