Vojenské lesy a statky plní svůj slib a budují nové rybníky a tůně

6. června 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

rybník Olšina - VLS - IMG_6383

Dalších osm nových tůní a rybníků vznikne na Drahanské vrchovině na jihu Moravy. Informovala o tom Česká televize a na zpravodajském kanálu ČT24, s tím, že vodní díla staví  Vojenské lesy a statky (VLS), které na pozemcích hospodaří.

Drahanská vrchovina je jednou z oblastí v kraji, kterou trápí nedostatek srážek. Leží totiž ve srážkovém stínu Českomoravské vrchoviny. Málo povrchové i podzemní vody trápí lesy i zvířata. VLS se proto rozhodly investovat do budování nových tůní a rybníků. Na Vyškovsku celkově půjde o třináct investic do vodních děl. „Pět z nich jsme už realizovali loni, osm dalších plánujeme na tento rok a následné období,“ uvedl ředitel divize VLS Plumlov Jaroslav Melichar. Na Drahanské vrchovině dokončily Vojenské lesy a statky v roce 2015 úpravu toku Malá Haná za bezmála čtyři miliony korun, největší investicí bylo vybudování rybníku Sedlákova louka za téměř pět milionů. Vznikly také rybníky Bělá, Jahodův žleb a vodní nádrž Studýnky. Zatím za sedmnáct milionů korun. Výstavba nových vodních nádrží na Vyškovsku bude stát celkem čtyřicet milionů.

Zmiňované investice jsou součástí dlouhodobého programu VLS s názvem „Živá voda VLS“, o němž portál Naše voda již v minulosti opakovaně informoval. Do programu chtějí zatím VLS investovat 100 milionů korun. Celkem by za ně mělo být obnoveny či nově postaveny tři desítky nových rybníků a vodních nádrží.

Drtivá většina investic z programu „Živá voda VLS“ má jít do malých vodních děl s rozlohou menší než dva hektary. „Nejde o investici do primárně hospodářských vodních ploch, v drtivé většině nepočítáme s využitím pro chovné účely. Hlavním cílem je zvýšit rozmanitost života v přírodě v námi spravovaných lokalitách, a také jejich schopnost zadržovat vodu v krajině,“ uvedl již dříve ředitel VLS Josef Vojáček. Podle něj hlavní část investic bude mířit do dvou moravských lokalit ve správě VLS – na Libavou (Olomoucko) a do vojenského újezdu Březina na Vyškovsku. „Jde o lesní celky, které jsou dlouhodobě postiženy suchem, které především v loňském extrémním roce mělo za důsledek kalamitní stav,“ vysvětlil ředitel VLS. Největší investice plánují VLS do vyškovského vojenského újezdu Březina, který se rozkládá právě na území Drahanské vrchoviny.

ČT24 a Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (rybník Olšina ve správě VLS)

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství