Vody je v přehradách málo, může za to „suchý“ podzim

28. listopadu 2013 | Rubrika: Přehrady a vodní díla , Prevence povodní, voda v krajině

240320132481

Hladiny přehrad v povodí Odry jsou nízké a klesají. Současné srážky mohou podle vodohospodářů tento pokles zastavit, ale nezajistí doplnění vody v přehradách. Uvedl to Moravskoslezský deník.

Podle obchodního ředitele Povodí Odry Čestmíra Vlčka bylo srážek v uplynulém období extrémně málo. „Tomu odpovídají stavy na tocích i v přehradách. Současné srážky by pokles mohly zbrzdit, případně i zastavit. To ale bude záviset na jejich vydatnosti a také na tom, jestli sníh na horách zůstane, nebo ještě roztaje,“ vysvětlil Čestmír Vlček.

Jak dále upřesnil, je Slezská Harta, největší přehrada v povodí Odry, zaplněna vodou z necelých 85 procent. Kružberk je pak zaplněn z 88 procent. Nejméně vody z přehrad v povodí Odry je v přehradě Šance. „Zásobní objem je naplněn ze 35 procent. V této přehradě jsme ale prováděli stavební úpravy a před jejich zahájením bylo třeba udržovat nižší hladinu, proto je i číslo o zaplnění této nádrže nízké,“ upřesnil dále obchodní ředitel Povodí Odry. Fakt, že zásobní objemy přehrad nejsou zaplněny, podle něj ale nemá vliv na kvalitu vody. „Spíše než pokles hladin má pro odběry vliv rychlé kolísání hladiny. Stávající pokles je viditelný, ale zatím nijak dramatický − na odběry jak pro průmyslové, tak vodárenské odběry to nemá vliv,“ doplnil dále Vlček.

Zdroj: Deník.cz

Související rubriky: Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině