Vodu s vysokým obsahem olova má prý až šest milionů Američanů

Aktualizováno 17. března 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Vodovody a kanalizace

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Až šest milionů Američanů má ve svém prostředí vodu kontaminovanou olovem. Deník USA Today napsal, že v celých Spojených státech je zvýšený obsah olova ve vodovodním rozvodu u 2000 distributorů vody. Z toho 350 rozvodů zásobuje školy a jesle a 180 z nich o problémech zákazníky neinformovalo.

Normy kvality vody v USA stanovuje Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA). Při odebírání vzorků v jedné základní škole v Maine zjistila úroveň olova zvýšenou oproti povolenému limitu 42krát. V jedné mateřské škole v Pensylvánii byly hodnoty čtrnáctkrát vyšší.

EPA se zaměřila na kontrolu kvality vody, když se objevily informace o problémech ve městě Flint ve státě Michigan. Město leží asi 100 kilometrů od Detroitu a předloni tam úřad republikánského guvernéra Ricka Snydera rozhodl, že kvůli úsporám začnou zdejší vodárny čerpat pitnou vodu místo ze vzdáleného Huronského jezera ze znečištěné řeky Flint. Lidé upozornili na zápach a při měření byl zjištěn vysoký obsah olova. Bylo stanoveno, že voda je nevhodná k pití.

Město, v němž žije řada obyvatel na hranici chudoby, se tehdy potýkalo s vážnými finančními problémy. Státní úřady proto přebraly správu jeho financí. Kontaminovanou vodu tam konzumovaly tisíce dětí, u desítek lidí se objevily zdravotní problémy, u dětí lékaři zjistili vysoký obsah olova v krvi. I když se pak voda začala znovu čerpat z jezera, procházela už kontaminovaným potrubím. Skandálem se zabýval i Washington a prezident Barack Obama pak uvolnil 80 milionů dolarů (dvě miliardy Kč) na opravu potrubí.

Zdroj: ČTK

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace