Z vodovodní sítě se ztrácí voda o objemu Vranovské přehrady

Aktualizováno 6. února 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

most přehrada Vranov

Podle statistiky se jen v roce 2013 v ČR ztratilo během distribuce 106,3 milionů kubíků vody, což je skoro jedna Vranovská přehrada. Informuje o tom server enviweb.cz.

Vodárenství i kvalita vody je sice v Česku na vysoké úrovni, přesto existuje prostor, jak úniky vody redukovat oproti stávajícímu stavu až o 20 %. ,,Mezi příčiny vysokých ztrát patří vyšší než optimální tlak v potrubí a jeho netěsnosti. Situace se dá přitom řešit pomocí speciálního software, který dokáže vodárenskou síť nepřetržitě monitorovat, optimalizovat tlak vody a lokalizovat s vysokou přesností i místo úniku vody,“ říká Jan Švejnoha ze společnosti Schneider Electric, která dodává pro vodárenská zařízení software Aquis.

Software Aquis používá data z GIS (geografický informační systém) a ze Scada systému, který řídí úpravnu vody a čerpací stanice. Nástroj dává obsluze data v reálném čase a umožňuje i simulaci událostí v budoucnu, mimo jiné i havárií vodovodního systému. Software sleduje také kvalitu a stáří vody v potrubních systémech, je možné jej použít pro návrh distribuční sítě i pro optimalizaci spotřeby energií. Průměrná návratnost investice je 18 měsíců.

V České republice je celkem 75 481 km vodovodní sítě, na jednoho obyvatele zásobeného pitnou vodu pak připadá necelých 8 metrů vodovodu.

Zdroj: www.enviweb.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (přehrada Vranov)

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace