Vodojem v Kladně Rozdělově se dočkal nového kabátu

Aktualizováno 3. března 2015 | Rubrika: Voda a naše peněženka , Vodovody a kanalizace

savs

V úterý  byla slavnostně zakončena rekonstrukce věžového vodojemu na Kladně v Rozdělově, která probíhala 5 měsíců, za účasti investora stavby Vodárny Kladno – Mělník, a.s. (VKM), dodavatele stavby SMP CZ, a.s. – Divize 5 – vodohospodářské stavby a provozovatele Středočeské vodárny, a.s. (SVAS). Oznámila to mluvčí SVAS Lenka Kozlová.

Rekonstrukce věžového vodojemu Rozdělov spočívala v obnově pláště vodojemu, technické místnosti a železobetonové konstrukce. Celková rekonstrukce vodojemu se vyšplhala na částku vyšší než 12 mil. Kč včetně DPH,“ uvedl Ing. Jaroslav Černý, investiční ředitel VKM. „Vodojem se dvěma nezávislými komorami, každé o objemu 500 m3 a hvězdicovitě koncipovaným skeletem, se řadí mezi konstrukčně velmi zajímavé stavby v naší akciové společnosti. Výstup k nádržím není po schodišti, ale po rampě, která spirálovitě stoupá v jedenácti otáčkách až k nádržím,“ sdělil Jaroslav Černý. „Tento vodojem je jedním z mnoha, které postupně rekonstruujeme. V letošním roce připravujeme rekonstrukci dalších čtyř vodojemů,“ upřesnil Jaroslav Černý.

 

„Vodojem v lese se začal budovat v roce 1958, v době, kdy se stavělo sídliště Rozdělov. Starý vodojem, který se nachází v areálu vodárny, by totiž nestačil ani kapacitně a ani výškově na zásobování pitnou vodou známé rozdělovské panorama – 13ti patrové věžové domy. Dnes vodojem zásobuje vodou čtvrť Rozdělov,“ řekl Bc. Pavel Pobříslo, provozní ředitel SVAS. „A proč nepříznivých klimatických podmínek v době extrémních mrazů. Součástí stavby byla i  sanace vnitřních stěn akumulačních nádrží.

–  V současné době je z vodojemu zásobováno cca 8 tis. odběratelů, po provozních manipulacích na distribuční síti je možné z objektu zásobovat i některá důležitá zařízení –  např. Oblastní nemocnici Kladno.

 Technická data:

projekt                         1957 (Vodoprojekt, Praha)

realizace                       1958 – 1963

objem                          2 x 500 m3

výška                           51 m

rampa                          11 otáček

Naše voda, foto: SVAS

 

Související rubriky: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace