Vodojem Hůrka u Českých Budějovic má novou technologii

Aktualizováno 27. srpna 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Vodovody a kanalizace

hurka

U vodojemu Hůrka nedaleko Českých Budějovic byl stávající odkyselovací filtr nahrazen kompaktnějším a výkonnějším provzdušňovacím zařízením. Stavba byla nyní zkolaudována, oznámila Jitka Welzlová, mluvčí města České Budějovice.

Město České Budějovice vlastní na území Nové Vsi dva vrty, výtlačný řad a přístavbu vodojemu Hůrka. „ V ní je teď umístěna nová úpravna surové podzemní vody, která zásobuje pitnou vodou Novou Ves, Nedabyle, Doubravici, Borovnici a Heřmaň. Mezi městem a uvedenými obcemi byla uzavřena už v roce 2003 smlouva vlastníků provozně souvisejících vodovodů, která umožňuje městu využívat vodovodní řad v majetku zmíněných obcí v úseku mezi vodojemy Hůrka a Staré Hodějovice. Původní úpravna ve vodojemu Hůrka, vybavená odkyselovacím filtrem, se ale potupně dostala do stavu, kdy už nedokázala plnit požadavky spotřebitelů z pěti obcí,“ přibližuje situaci náměstek primátora Kamil Calta.

Důsledkem dodávky neúplně odkyselené vody bylo zvyšování rizika rozpouštění železitých usazenin ve vodovodní síti. Pokud by tento trend pokračoval, bylo by ze strany města nutné ukončit odběr vody ze dvou městských vrtů a navrátit se zpět k původnímu systému, kdy se pitná voda do uvedených obcí dodávala čerpáním z vodojemu Staré Hodějovice.

„Město by tak ale ztratilo jeden z městských vodních zdrojů a zvýšilo svoji závislost na zdroji hlavním, což je vodárenská nádrž Římov a úpravna vody Plav. Proto, abychom mohli nadále využívat svůj majetek vybudovaný v roce 2002 a měli k dispozici diverzifikované zdroje, bylo nutné přistoupit ke stavebním a technologickým úpravám vodojemu Hůrka, kde byl stávající odkyselovací filtr nahrazen kompaktnějším a výkonnějším provzdušňovacím zařízením,“ popisuje náměstek.

Zároveň je dohodnuto, že se budou na této téměř milionové investici podílet zainteresované obce. „Nyní je stavba těsně před dokončením. V přístavbě armaturní komory je osazena kanalizační vpusť a provzdušňovací zařízení, jehož sání má filtry proti hmyzu a pylu, dále je tam nový skříňový rozvaděč a obnoven je i řídící systém,“ vysvětluje technické detaily náměstek Kamil Calta.

TT, foto: město ČB

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace