Vodohospodářský ústav získal dotaci na výzkum protipovodňové ochrany Troji

9. února 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

vodopád ZOO Praha - IMG_2575

Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka bude v souvislosti s přestavbou čistírny odpadních vod na Císařském ostrově v Praze zkoumat možnosti protipovodňové ochrany Troje. Na základě usnesení pražské rady o tom informuje ČTK.

Kromě ochrany čistírny odpadních vod (ČOV) budou odborníci řešit také způsoby, jak před velkou vodou ochránit zoologickou zahradu a Trojský zámek, které v minulosti povodně opakovaně poničily. Voda napáchala škody za stovky milionů korun. Vodohospodáři vytvoří podklady pro následný matematický model protipovodňové ochrany, vyplývá z podkladů.

Praha nedávno po několika odkladech zahájila stavbu nové části Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Investice do nové vodní linky a navazující oprava technologií vyjdou na zhruba deset miliard korun. Čistírna v Troji začala fungovat v roce 1966. V 80. a 90. letech byla rekonstruována, zejména byla navýšena její kapacita.

ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (ZOO Praha)

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině