Vodohospodářské technické památky: Parní vodárna Chválkovice

Aktualizováno 30. října 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

parni-cerpaci-stanice-chvalkovice-img_7841_-_kopie

Výrazem úcty našich předků k vodě byly již v minulosti atraktivní stavby a technologie, sloužící k zásobování obyvatel pitnou vodou. Jednou z nich je parní čerpací stanice ve Chválkovicích v Olomouci. Foto – klikni zde!

Tento historický unikát stojí v těsné blízkosti úpravny vody Černovír. Historická parní vodárna Chválkovice pochází z roku 1889, která byla společně s jímací studnou v minulosti zdrojem pitné vody pro Olomouc a byla součástí novodobého vodovodu Olomouc. Byla v provozu až do roku 1960, kdy byla elektrizována a převedena na ponorná čerpadla. Dnes je velmi cennou technickou památkou a je jedinou dochovanou parní vodárnou v České republice, navíc umístěnou ve svém původním prostředí. V objektu parní vodárny několikrát během roku probíhají exkurze s výkladem i krátkou ukázkou chodu zařízení pro zájemce z řad veřejnosti.

Parní čerpací stanice by měla být pro veřejnost otevřena například v době oslav Světového dne vody v březnu 2017, portál Naše voda vám ale nabízí již dnes „ochutnávku“ v podobě fotografie stanice a v následujících dnech si budete moci prohlédnout i video zachycující tuto technickou památku v chodu.

Naše voda, foto a video Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace