Vodohospodáři zasahovali na několika místech, situaci mají pod kontrolou

22. února 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

ledové kry - PMO - 261-big

Na některých místech tocích ve správě státního podniku Povodí Moravy se zvýšily hladiny řek na úroveň povodňových stupňů. Informoval o tom mluvčí Povodí Petr Chmelař s tím, že vodohospodáři proto zasahovali s pomocí mechanizace na několika místech, kde ledové kry ucpaly koryta řek.

Situaci ale mají pod kontrolou a riziková místa monitorují. Během úterý byly zaznamenány srážkové úhrny do 20 mm/den. Na vodních tocích jsou v současné době dosaženy stupně povodňové aktivity (dále SPA) především z důvodu tvorby ledových bariér. Jedná se o vodní tok Svratky, kde došlo vlivem ledové bariéry k dosažení 3. SPA v profilu Dalečín. 1. SPA dosáhla Rožnovská Bečva v Rožnově, Balinka v Balinách a Moravské Sázava v Lupěném.

Ledové překážky se během dne vytvářely i na dalších místech. Led se pěchoval na Vsetínské Bečvě, na Rožnovské Bečvě, následně ledy přešly přes jez Hranice. V Lipníku nad Bečvou způsobily vzdutí hladiny a zaplavily přilehlé zahrádky, které se nacházejí v záplavovém území. Zaměstnanci Povodí Moravy na jezu Osek na Bečvě aktuálně provádějí manipulace, aby se ledová bariéra uvolnila a dala do pohybu. Na místě mají vodohospodáři také mechanizaci, která napěchovaný led uvolňuje.

Technika Povodí Moravy zasahovala v úterý například na Hážovickém potoce v Rožnově – Tylovicích, na Olšavě v Těšově nebo na Bystřičce nad přehradou Bystřička. Kry se nahromadily na Balince v Balinách, na Březné v Hoštejně nebo Dřevnici v Přílukách. Pracovníci Povodí Moravy situaci pečlivě monitorují přímo v terénu, mechanizace je v pohotovosti a připravena k okamžitému zásahu.

Ve vodních nádržích zůstává dostatečný volný prostor k zachycení zvýšených přítoků. S ohledem na aktuální vývoj v povodí nelze vyloučit vytváření ledových bariér i na dalších místech v povodí a lze očekávat nárůsty průtoků ve vodních tocích s dosažením SPA.

Naše voda, ilustrační foto archiv Naše voda

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině