Vodohospodáři varují: Nastávající mrazy mohou poškodit vodoměry

Aktualizováno 31. října 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

vodoměr

Vzhledem k prvním mrazivým teplotám, které provází tyto dny, Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. (SčVK) apelují na majitele nemovitostí, aby zkontrolovali, zda mají vodovodní přípojky i vodoměry řádně chráněny. Připomíná to mluvčí SčVK Iveta Kardianová.

Zkušenosti uplynulých let ukazují, že vlivem počasí jsou nejčastěji poškozeny vodoměry v neobydlených či rekreačních objektech. Majitelé by neměli podceňovat zazimování rekreačních objektů. Stejně tak majitelé ostatních nemovitostí ušetří značné výdaje, pokud prověří ochranu svých přípojek a vodoměrů včas.

„Neplaťte zbytečně za chladné počasí a mráz a zkontrolujte zateplení svých vodoměrů. Přípojky a měřicí zařízení se musí před mrazem chránit,“ upozorňují mluvčí. Největším nepřítelem vodoměrů a potrubních systémů jsou přitom podle ní náhlé změny počasí. Za ochranu vodoměru si odpovídá každý majitel sám a náklady na výměnu vodoměru či zprovoznění zamrzlé přípojky se mohou vyšplhat na několik tisíc korun. Zaměstnanci SčVK v roce 2013, i přes mírnou zimu, vyměnili 361 vodoměrů poškozených mrazem. Náklady spojené s výměnou poškozeného vodoměru hradí majitel nemovitosti.

Jak ušetřit čas i peníze:

Pokud máte vodoměr umístěn venku, v šachtě, přesvědčte se, že je dobře uzavřena. Poklop šachty by měl být přikryt tepelnou izolací. V případě, že mají uhodit silné mrazy, měl by být i samotný vodoměr řádně zateplen – obalen tepelnou izolací, která k měřícímu zařízení nepropustí chlad. Důležitý je i materiál, který majitel k ochraně použije. K zateplení vodoměrů nejsou vhodné materiály, které vlhnou.
Chránit se musí i vodoměr, který je uvnitř domu. V případě, že je vodoměr vystaven nižším teplotám, je důležité obalit jej izolačním materiálem. Stejně tak zateplete i potrubí. Chodbu obytného domu, sklep či jinou místnost, ve které je vodoměr umístěn, uzavřete a zajistěte tak, aby se tam nedostal chladný vzduch zvenčí. Škody může napáchat i zapomenuté otevřené nebo rozbité sklepní okénko či dveře.

Naše voda, ilustrační foto: Archiv Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace