Vodohospodáři ověřovali nouzové zásobení Prahy pitnou vodou

14. září 2016 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

vltava-praha-noc-mesic

Záchranáři, vodohospodáři a hasiči v průběhu třídenního cvičení Voda 2016 v Modřanech vyzkoušeli nouzové zásobování metropole pitnou vodou. Informuje o tom zpravodajství ČTK s tím, že cvičení prověřilo fungování mobilních úpraven vody, které z nepitné vody vytváří vodu pitnou.

Primátorka Adriana Krnáčová pak novinářům řekla, že je s výsledky cvičení spokojená. Město se podle ní musí na případnou krizi připravovat. „A vědět, že v případě katastrofy jsme schopni zajistit přísun pitné vody alespoň v nouzovém režimu,“ uvedla Krnáčová. „Zásobování obyvatel pitnou vodou je jednou z nejdůležitějších činností, kterou státní správa a samospráva zajišťují. A jak se již mnohokrát ukázalo při krizových situacích po celém světě, není vůbec samozřejmostí, že pitná voda bude vždy bez problémů dostupná,“ dodala.

Mobilní úpravny vody jsou součástí pohotovostních zásob Správy státních hmotných rezerv. Zdrojem vody pro takové čistírny může být jakákoli povrchová voda, tedy řeka, vodní nádrž, rybník, anebo podzemní voda z vrtu či studny. Každá z úpraven dokáže vyčistit až 120.000 litrů vody za den. Kromě práce s úpravnami vody absolvovali účastníci cvičení odborné školení co při krizových situacích dělat.

Podobná cvičení za sebou mají lidé v Královéhradecké, Plzeňském, Jihočeském, Moravskoslezském, Karlovarském a Libereckém kraji a v Kraji Vysočina.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace