Vodohospodáři opravují jez v Bělově, chystají stavbu plavební komory

Aktualizováno 21. září 2011 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Přehrady a vodní díla

IMG_0478 jez

Vodohospodáři jsou zase o kousek blížk tomu, aby i větší lodě jednou doplouvaly až do Kroměříže. Informuje i tom server idnes s tím, že díky vyřešení majetkoprávních problémů se začalo s opravou jezu v Bělově.

„Co však stále chybí, jsou peníze na plavební komoru, díky které by se Baťův kanál prodloužil o 12 kilometrů,“ píše idnes. Montéři vodohospodářských staveb stráví ve stísněném prostoru pod jezem dva měsíce. „Svařují, odstraňují starou barvu a korozi, seřizují motor, čistí zvedacířetězy nebo mění těsnění či dvousetkilové čepy,“ popsal správce jezu Vlastimil Štimpel z Povodí Moravy. Podobné práce se dělají nejčastěji na podzim. „V září a říjnu jsou totiž nejstabilnější průtoky,“ vysvětlil správce jezu.

Právě na jezu u Bělova by mohla v budoucnu vyrůst plavební komora, díky které by se Baťův kanál protáhl až do Kroměříže. Dobrou zprávou je, že se podařilo dohodnout s majitelem pozemku, který stavbu komory blokoval. Ta špatná zpráva je, že na stavbu zatím nejsou peníze. Až vznikne na bělovském jezu plavební komora, lodě doplují po řece Moravěaž do Kroměříže.

„Vzhledem k tomu, jaká je situace se schvalováním státního rozpočtu, nikdo není schopný říct, kdy bychom prostředky mohli dostat,“ podotkl Václav Straka, mluvčí Ředitelství vodních cest.

„Díky tomu, že už je na světě dohoda s majitelem pozemku, můžeme ale žádat o územní rozhodnutí a stavební povolení,“ vysvětlil Straka. Nachystaný projekt má totiž vždycky větší šanci uspět, když se rozdávají peníze.

Pro cestovní ruch v regionu by stavba plavební komory v Bělově znamenala hodně. K Baťovu kanálu dlouhému 53 kilometrů by přibylo dalších 12 kilometrů. A navíc by se kanál přiblížil na dosah Olomouckého kraje.

http://zlin.idnes.cz/vodohospodari-opravuji-jez-v-belove-chystaji-stavbu-plavebni-komory-12l-/zlin-zpravy.aspx?c=A110920_1654618_zlin-zpravy_toi

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině