Vodohospodáři opětně varují před zamrznutím vodoměrů

22. ledna 2013 | Rubrika: Statistiky a kauzy , Voda a naše peněženka

vodoměr

Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. (SčVK) v roce 2012 měnily zákazníkům celkem 1799 zamrzlých vodoměrů. Informovala o tom mluvčí společnosti Iveta Kardianová, s tím, že oproti roku 2011 to bylo o 1076 zamrzlých vodoměrů více.

Společnost SčVK  proto apeluje na všechny majitele nemovitostí, aby se nenechali mrazy zaskočit a zkontrolovali, zda mají vodovodní přípojky i vodoměry řádně chráněny. Přípojky a měřící zařízení se podle mluvčí musí chránit, a to i ty, které jsou umístěny v šachtách a místnostech. Za ochranu vodoměru si odpovídá každý majitel sám a náklady na výměnu zničeného vodoměru či zprovoznění zamrzlé přípojky se mohou vyšplhat až na několik tisíc korun.

Ušetřit čas i peníze může každý. Stačí zkontrolovat šachtu i sklep, kde je umístěn vodoměr.  Poklop šachty by měl být přikryt tepelnou izolací. V případě, že mají uhodit silné mrazy, měl by být i samotný vodoměr řádně zateplen – obalen tepelnou izolací, která k měřícímu zařízení nepropustí chlad. Důležitý je i použitý materiál. K zateplení vodoměrů nejsou vhodné materiály, které vlhnou. Chránit se musí i vodoměr, který je uvnitř domu. V případě, že je vystaven nižším teplotám, je důležité obalit jej izolačním materiálem. Stejně důležité je mít zateplené potrubí. Chodbu obytného domu, sklep či jinou místnost, ve které je vodoměr umístěn, je nutné uzavřít a zajistit tak, aby se tam nedostal chladný vzduch zvenčí. Škody může napáchat i zapomenuté otevřené nebo rozbité sklepní okénkoči dveře.

Zkušenosti uplynulých let ukazují, že nejčastěji zamrzají vodoměry v neobydlených k rekreaci určeným objektům. Nepříjemněpřekvapeni tak mohou být nejen majitelé rodinných a obytných domů, ale i zahrádkáři a rekreanti, kteří poškozený vodoměr objeví často až v době,kdy mrazy již odezněly.

Zákazníkům může pomoci instruktážní video na webových stránkách společnosti Pozor na mráz! na adrese: http://www.scvk.cz/instruktazni-videa.html

Naše voda

 

 

Související rubriky: Statistiky a kauzy, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace