Vodohospodáři opětně upozorňují na potřebu zabezpečit vodoměry před mrazem

11. listopadu 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

zamrzlý rybník DSCN5122

Pokud vlastník vodoměru zanedbá jeho ochranu, například před mrazem, hradí si náklady na výměru vodoměru sám. Upozornil na to dnes mimo jiné mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Ondřej Pokorný.

V průběhu letoška bylo zatím podle Pokorného v Praze vyměněno 150 odcizených a poškozených vodoměrů (v roce 2012 bylo za stejné období nahrazeno 706 poškozených vodoměrů). Hlavním důvodem velkého poklesu poruchovosti vodoměrů přičítáme letošní velmi mírné zimě. Loňská zima byla z velké části obdobím velmi nízkých teplot především v únoru, kdy mrazy dosahovaly až – 30° Celsia. „Proto zákazníkům doporučujeme, aby vodoměr před zimou řádně zabezpečili a nic nepodcenili“. Pokud dojde k poškození vodoměru, protože vlastník podcenil jeho ochranu, hradí si náklady na výměnu vodoměru sám.

Velkým problémem často bývají otevřená okna ve sklepech, kde bývají vodoměry umístěny. Při velkých mrazech ale ani uzavření oken nemusí stačit. Pomůže proto provizorní izolace potrubí a vodoměru“, vysvětluje Ondřej Pokorný, tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK). Za ochranu vodoměru odpovídá vlastník nemovitosti. Pokud má zákazník vodoměr umístěn ve venkovním prostoru (ve vodoměrné šachtě), doporučují PVK nad něj dát krycí vrstvu izolačního materiálu:

• polystyrenovou desku, kterou je vhodné připevnit na spodní plochu víka venkovní vodoměrné šachty,

• izolační vatu (nikoliv skelnou),

• plastový pytel naplněný drceným polystyrenem (nepoužívejte materiál, který podléhá hnilobě).

Je nutné venkovní šachtu pečlivě uzavřít a upravit její vstup tak, aby nemohla být zaplavena povrchovou vodou. Uvnitř obydlí je třeba chránit potrubí vystavené mrazu stejně jako vlastní vodoměr pomocí doporučených izolačních materiálů např. omotání potrubí topným kabelem. V případě delší nepřítomnosti, je-li to možné, by neměli vlastníci nemovitostí vypínat během mrazů úplně své topení. Je třeba uzavřít uzávěr před vodoměrem a vyprázdnit potrubí za ním. Pokud se zákazník PVK domnívá, že vodoměr neměří přesně, může PVK požádat o jeho přezkoušení u subjektu oprávněného provádět státní metrologickou kontrolu měřidel. Ohledně přezkoušení vodoměrů mohou Pražané kontaktovat zákaznickou linku 840 111 112.

Naše voda, foto Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka