Vodohospodáři letos investují na Novojičínsku téměř 100 milionů

18. března 2018 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

SmVaK opravy

Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) letos investuje do vodovodů, vodojemů, kanalizace a čistíren na Novojičínsku téměř 100 milionů korun. Významnou rekonstrukcí projdou například vodovodní řady v bílovecké části Bravinné, ve Štramberku, Příboře, Odrách. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.

Za více než deset milionů korun se opravuje dvoukomorový vodojem v Mošnově. „Zahájena bude také celková sanace dvoukomorového vodojemu Salaš s kapacitou 3000 kubických metrů vody nad Novým Jičínem. Z vodojemu je zásobován Šenov, Kunín, nejvýše položená zástavba Nového Jičína nebo následně také Starý Jičín, Jičina a Janovice,“ uvedl Síbrt.

Nejnákladnější investiční akcí na Novojičínsku bude letos rekonstrukce více než dvou kilometrů vodovodního řadu a související infrastruktury ve fulnecké části Stachovice za více než 22 milionů korun. „V oblasti čistírenství čeká největší stavba čistírnu odpadních vod v Kopřivnici, kde bude za více než sedm milionů korun rekonstruována usazovací nádrž a stahování kalu a nečistot z ní. Modernizován bude také systém řízení technologických procesů – ten bude rekonstruován i v čistírenských provozech v Odrách nebo Frenštátě pod Radhoštěm,“ uvedl mluvčí.

SmVaK dodávají vodu více než milionu lidí hlavně na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku. Od roku 1995 podnik investoval do obnovy a rozvoje vodohospodářské infrastruktury více než 10,5 miliardy korun. V roce 2016 firma vytvořila čistý zisk 362,5 milionu korun a tržby z vodného a stočného 2,34 miliardy korun. Firma má přes 860 zaměstnanců. Většinovým vlastníkem firmy je španělská společnost Aqualia Czech sídlící v Madridu.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto SmVaK

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Vodovody a kanalizace