Vodohospodáři letos investují na Karvinsku přes 140 milionů korun

Aktualizováno 24. ledna 2018 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Vodovody a kanalizace

130320132423

Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) letos investuje na Karvinsku zhruba 102 milionů korun do modernizace kanalizace a čistíren odpadních voda asi 40 milionů do vodovodní infrastruktury. Další miliony dá na opravy. ČTK to sdělil mluvčí SmVaK Marek Síbrt.

„Například v petřvaldské části Podlesí začneme s likvidací kanalizačních výustí. Projekt přejde do následujícího roku a bude nás stát více než 30 milionů korun. Pevně věříme, že se nám podaří překonat nezbytné administrativní náležitosti, a tato velmi důležitá stavba bude moci být zahájena,“ uvedl technický ředitel SmVaK Martin Veselý.

Kanalizační vyústění bude podnik za více než 16 milionů likvidovat také v Doubravě. Podle Veselého to na obou místech přispěje ke zlepšení životního prostředí.

V čistírně odpadních vod v Orlové začnou vodohospodáři budovat dešťovou zdrž za 11 milionů korun. „Díky tomu dokáže provoz lépe zachycovat přívalové dešťové vody, které budou následně přečerpávány do čisticího procesu. V čistírnách odpadních vod v Orlové, ale také v Havířově bude rekonstruováno zahušťování přebytečného kalu vznikajícího při čistírenském procesu,“ uvedl Síbrt.

Kanalizační stoky se budou opravovat v Českém Těšíně, Bohumíně nebo v Havířově. Modernizace kanalizační sítě v Bohumíně přijde na více než 30 milionů korun, přičemž nejnáročnější bude rekonstrukce stoky v Blatné ulici v městské části Skřečoň téměř za 16 milionů korun.

„Stranou našeho zájmu pochopitelně nezůstává ani systém dodávek pitné vody na Karvinsku. Například v Dětmarovicích budeme rekonstruovat vodovod v Karvinské ulici s předpokládanými náklady kolem deseti milionů korun. Vodovodní řady budeme rekonstruovat v samotné Karviné například v ulicích U Studny, Rudé armády nebo Na Výsluní,“ uvedl Veselý.

SmVaK jsou jednou z největších vodohospodářských firem v zemi. Dodávají vodu více než milionu lidí hlavně na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku. Od roku 1995 podnik investoval do obnovy a rozvoje vodohospodářské infrastruktury více než 10,5 miliardy korun. V roce 2016 firma vytvořila čistý zisk 362,5 milionu korun a tržby z vodného a stočného 2,34 miliardy korun. Firma má přes 860 zaměstnanců. Většinovým vlastníkem firmy je španělská společnost Aqualia Czech sídlící v Madridu.

Zdroj: ČTK

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace