Do vodního hospodářství půjde v letech 2014 až 2020 méně peněz než dosud

23. března 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

regulace toku - IMG_9318

Více než 21 miliard korun by mělo jít z evropských fondů na zlepšení životního prostředí v oblasti vod a také na prevenci proti povodním. Informoval o tom na konferenci ke Světovému dni vody Jaroslav Michna z Ministerstva životního prostředí ČR (MŽP).

Ten ale zároveň připustil, že se oproti předchozímu období 2007 až 2013 sníží celkové finanční prostředky do oblasti vod v letech 2014 až 2020 více než 2,5 násobně. „Poptávka bude zřejmě větší než nabídka peněz,“ konstatoval Michna.

V současné době je před finalizací Operační program životního prostředí (OPŽP), schválení definitivní podoby se očekává zhruba na přelomu prvního a druhého čtvrtletí letošního roku. Podle předsedy představenstva Svazu vodního hospodářství ČR Petra Kubaly je nový OPŽP  pro vodní hospodářství i tak velkou příležitostí. Česko podle něj žije ve „vodním blahobytu“, což se ale prý negativně projevuje v tom, že se nedaří prosazovat opatření k zabezpečení dostatku vody v budoucnu.

Odborné studie podle Kubaly nasvědčují tomu, že doba, kdy začne být vody nedostatek, nemusí být tak daleko. „Je zřejmé, že se nedaří dostatečně působit na veřejnost, aby si uvědomila všechny souvislosti spojené s vodou a její dostupností,“ uvedl Kubala.

To se mimo jiné projevuje i v tom, že se nedaří zabránit stavbám v takzvaných aktivních zónách záplavového území. Více k problému aktivních zón sděluje Kubala na videu, které natočila redakce portálu Naše voda a které naleznete na hlavní stránce v pravém menu v rubrice „tématická videa“.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace