Vodní záchranná služba na Lipně asi zůstane v Kyselově

28. července 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace

sluz

Českokrumlovská vodní záchranná služba zřejmě bude dál provozovat svoji stanici na břehu lipenské přehrady. Základnu v místě zvaném Kyselov chtěl zdemolovat její vlastník, šumavský národní park, jehož zřizovatelem je ministerstvo životního prostředí.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) ale souhlasí s tím, aby stanice u lipenské přehrady dál fungovala. ČTK o tom dnes informovali zástupci Jihočeského kraje.

„Poté, co jsme ministerstvu životního prostředí zaslali vysvětlující dopis, ministr Brabec osobně navštívil základnu v Kyselově. Shodli jsme se, že nyní budeme společně pracovat na projektu zásadní rekonstrukce stávajícího objektu tak, aby byl důstojným zařízením vzhledem k poskytovaným službám. Navíc využití by v něm mohla najít nejen vodní záchranná služba, ale také Národní park Šumava,“ uvedla jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD).

Šumavský národní park v minulosti uvedl, že existence stanice ohrožuje výskyt chráněných živočichů, jako jsou los evropský, hýl rudý a tetřívek obecný. Navíc kritizoval fakt, že záchranáři objekt využívali ke komerčním účelům v podobě restaurace a tábořiště.

Podle záchranářů je ale základna v Kyselově důležitá, protože obsluhuje celou pravou stranu lipenské přehrady. Navíc pokud by museli ve stávajícím objektu skončit, těžko by hledali nové zázemí, jelikož v oblasti je stavební uzávěra. Zachování základy v Kyselově podporuje i Jihočeský kraj.

Zdroj: ČTK, foto:VZS

Související rubriky: Čistota vody a rekreace