Vodní vegetace skrývá zcela neuchopený potenciál k výrobě energií

19. září 2011 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Prevence povodní, voda v krajině

lod4

Ve spektru obnovitelných zdrojů energie je v ČR zatím zcela opomíjen zdroj využitelný jako surovina pro zpracování v biostanicích – rostlinný materiál, který se vyskytuje ve vodách rybníků, řek a jezer. Portál Naše voda na to upozornil manažer projektu CONVER Josef Zavřel.

„Vodní vegetace skýtá potenciál k využití jako součást vsádky pro vývoj metanu v biostanicích. Argument, že se nejedná o významné množství neobstojí, vzhledem k nutnosti v mnoha případech odstranit vegetace, která roste ze dna rybníků a nádrží. Využití tohoto materiálu, jehož „sklizeň“ je technologicky zvládnutá a dostupná i v ČR, skýtá nezanedbatelné možnosti jak k podnikání, tak v celém komplexu potřebné péče o povrchové vody,“ uvedl Zavřel.

Sklizeň biomasy z vodních ploch je podle jeho slov stále aktuálnější v době, kdy se ve vodě šíří četné invazní rostliny, jako je například vodní hyacint. Rozvoj invazních rostlin přitom mimo jiné podporuje vypouštění odpadních vod obsahující fosfáty z pracích prášků. „Přesto se dosud využitím vodní vegetace v energetice nikdo nezabýval,“ podotýká Zavřel.

I v ČR ale již existují technologie pro sklizeň vodní vegetace a mechanickou údržbu břehů a příbřežních partií jak produkčních, tak například vodárenských a rekreačních vodních ploch. Jde o holandské lodě CONVER, určených pro údržbu vodních kanálů a ploch zahrnující sekací lodě, obojživelníky, říční rypadla, vodní kombajny či jednotky pro sekání biomasy připojitelné k traktoru. Jejich výrobcem je holandská firma Broveco Machines B.V., zastoupená v ČR a na Slovensku společností Lněnička. Více se lze o nabídce a produktech společnosti dozvědět na www.technicke-lode.cz

Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka