Vodní a rybářské náměty v erbech našich obcí: Hartvíkovice

1. července 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

erb Hartvíkovice

Seriál prezentace obcí a měst v ČR, které mají ve svém erbu s vodou související symboly, pokračuje obcí Hartvíkovice na Třebíčsku. Informuje o tom facebooková verze portálu Naše voda.

Hartvíkovice jsou obcí ležící jihovýchodně od okresního města Třebíč a jihozápadně od města Náměšť nad Oslavou na Vysočině. Obec patří do správního obvodu obce s rozšířenou působností Náměšť nad Oslavou. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1104. Údolím pod Hartvíkovicemi protéká řeka Jihlavka, na které je vybudováno 22 km dlouhé jezero Dalešické přehrady, které je vyhledáváno převážně rybáři k rybaření a v letních měsících k rekreaci a v erbu obce je symbolizováno modrými vlnami.

Podle ústní tradice byl zakladatelem Hartvíkovic Ervík (Artvík). V písemných pramenech o této osobnosti ale žádné zmínky nenacházíme. Dějiny obce úzce souvisí s osudy třebíčského benediktinského kláštera, založeného v roce 1101 přemyslovskými knížaty Oldřichem brněnským a Litoldem znojemským. Obě knížata klášter bohatě obdarovala mnoha statky, mezi nimi i vsí Hartvíkovice. Hartvíkovice patřily mezi významnější vsi, neboť byli centrem farnosti. Ve své historii měli řadu majitelů. Od poloviny 16. století jsou osudy Hartvíkovic spjaty s náměšťským panstvím.

Na strmém břehu nad řekou Jihlavou se dochovaly zbytky zříceniny hradu Kokštejna (Kufštejna), který sloužil k ochraně klášterních statků. O hradu máme velmi málo zpráv v písemných pramenech. První zmínka se dochovala až z roku 1556, kdy už je uváděn jako pustý hrad.

Facebook Naše voda, erb: Hartvíkovice

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství