Vodní příkop v Jeseníku má brzy získat stavební povolení

11. ledna 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Přehrady a vodní díla

vodotrysk

O další krok se přiblížila chvíle, kdy se do příkopu okolo jesenické tvrze vrátí voda. Jak totiž uvedla olomoucká mutace deníku.cz, na příslušný stavební úřad by měla v blízké době dorazit žádost o stavební povolení na práce nezbytné pro napuštění příkopu.

Ačkoli v centru Jeseníku stojí vodní tvrz, vodu v jejím okolí nikde nenajdete. V příkopu, který stavbu obklopuje, roste už desítky let tráva. „Kamarádky, které v Jeseníku bydlí desítky let, mi říkaly, že se okolo tvrze v minulosti jezdilo na lodičkách a v zimě bruslilo. Voda by okolí památky určitě oživila,“ soudí Marie Melicharová z Jeseníku. „Myslím, že obnovit vodu kolem tvrze je skvělý nápad. Rozhodně to bude dobře vypadat a tvrz bude mít šmrnc,“ napsala do diskuse k tomuto tématu na webu Deníku čtenářka Katka.

„Dostali jsme se do situace, kdy jsme měli poněkud jiná stanoviska a názory než památkáři. Takže jsme na stavebním úřadě tyto záležitosti za účasti projektanta probrali a domluvili se na dalším postupu,“ řekl místostarosta Jeseníku Libor Halas. Záměr již téměř získal stavební povolení. O jeho vydání ale neměla žádat radnice, nýbrž Lesy České republiky, které tvrz spravují. „Zhruba před čtrnácti dny jsme veškeré připravené materiály, žádost a související dokumenty předali Lesům České republiky. Požádali jsme je o součinnost, aby o povolení na stavebním úřadě požádali,“ řekl Halas.

Podle dřívějších informací by měla voda do příkopu proudit z řeky Bělé. Podle odhadů by si práce měly vyžádat osm milionů korun. „Je to ale jen hrubý předpoklad, který byl stanoven před tím, než byl dokončený projekt,“ upřesnila Veronika Rybová. Je ředitelkou Vlastivědného muzea Jesenicka, které v tvrzi sídlí.

Investici má na svých bedrech nést Olomoucký kraj, který je zřizovatelem muzea. Město uhradilo náklady na projektovou dokumentaci.

Zdroj: www.denik.cz

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla