Vodní kolo Wello usnadňuje distribuci vody v Indii

9. ledna 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

vodní kolo Wello

O problémech se zajištěním pitné vody, především v afrických zemích, informuje portál Naše voda poměrně pravidelně. O tom, jak řeší obdobnou situaci v Indii, píše také aktuálně portál osel.cz.

Chudoba se v mnoha místech Indie a Afriky krutě podepisuje na ženách, ale i dětech školního věku.  Místo vzdělávání, navštěvování kurzů, nebo produkování nějakých hodnot, které by je mohly vymanit z nuzoty, musí nosit vodu. S nápadem, jak to řešit přišla skupina nadšenců, kteří o sobě říkají, že jsou sociální organizací a sdružili se pod společností Wello. Sídlo má v USA.

Nápad vodního kola začali prověřovat v roce 2011 ve vesnických oblastech Rádžasthánu v Indii. Krátce na to Wello získalo podporu 100 000 dolarů z kanadského vládního programu. Projekt  „čistá voda k uhašení žízně všude na světě“ začíná získávat podporu umělců i široké veřejnosti.
Ze zkoušených prototypů se nejvíce  osvědčil plastový barel o objemu 50 litrů, který je zároveň jakýmsi kolečkem od trakaře. Snadno a bez námahy se s ním dá převést tří až pětinásobek toho, co jinak ženy tahají na hlavách, nebo na zádech.
Samozřejmě, že na trhu jsou produkty v podobě kár a vozíků s barely, které jsou schopny zajistit stejné potřeby. Jejich cena se ale pohybuje v rozmezí mezi 75 až 100 dolary.  Wello kolo bude na trhu za  25 – 30 dolarů. Má tedy možnost  ulehčí život  i těm, kteří by se k podobné vymoženosti pro svou chudobu neměli šanci dostat. Více vody znamená i více hygieny, možnost chovat zvířectvo, vypěstovat si zeleninu. Wello má šanci zlepšit situaci těm nejpotřebnějším. Projektanti z Wello již přemýšlejí jak kolo vylepšit, aby vodu zároveň i čistilo.

Zdroj: www.osel.cz, primární zdroj: wellowater.org, foto archiv osel.cz

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace