Vodní elektrárny nemají o návštěvníky nouzi

22. ledna 2014 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Přehrady a vodní díla

spalov

Vítězem v hitparádě návštěvnosti malých vodních elektráren na východě Čech je s obrovským náskokem královéhradecký „Hučák“. Informovala o tom Šárka Beránková, regionální manažer komunikace a tiskový mluvčí ČEZu.

Historická budova malé vodní elektrárny v centru Hradce Králové se v loňském roce stala suverénním vítězem v počtu návštěvníků, přišlo jich 8 948. Budova prošla rozsáhlou rekonstrukcí a od roku 2012 se pyšní fasádou v původním barevném provedení.  Zájem je i o sousední Informační centrum Obnovitelných zdrojů, které vloni navštívilo 13 891 zájemců o exkurze.

Celý historický komplex využili i filmaři, kteří v okolí malé vodní elektrárny natáčeli mezinárodní koprodukční film Sarajevo, film o atentátu na následníka habsburského trůnu Františka Ferdinanda d´Este.

Druhé místo patří MVE Pastviny ležící na řece Orlici u Pastvinské přehrady, která je turistickou atrakcí. Pastvinskou malou vodní elektrárnu navštívilo 1 316 lidí.

Třetí nejvíce navštěvovanou se stala malá vodní elektrárna Spálov mezi Železným Brodem a Semily na řece Jizeře. Možná i proto, že zde byla natočena reportáž do pořadu České televize Toulavá kamera. Nejen malá vodní elektrárna, ale i malebná Riegrova stezka láká turisty a zájemce o prohlídku.

V roce 2013 navštívilo elektrárny a Informační centra Skupiny ČEZ téměř dvě stě tisíc (195 098) návštěvníků. Zájem o tzv. technickou turistiku neopadá a Skupina ČEZ má co nabídnout. Všechny elektrárenské provozy, v nichž zrovna neprobíhají modernizace a stavební práce, budou veřejnosti otevřené i v roce 2014.

Nejoblíbenější pro návštěvy elektráren Skupiny ČEZ jsou letní měsíce, sezóna začíná v květnu a červnu školními výlety a pokračuje turisty a rodinnými výlety až do září.

Naše voda, foto: ČEZ

 

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla