Vodní dílo Štvanice v Praze dnes oslavilo 101 let své existence

4. září 2014 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

výhled Štvanice 101. výročí - IMG_3280

Za účasti ministra zemědělství Mariana Jurečky oslavili dnes vodohospodáři v Praze 101. výročí existence vodního díla Štvanice. Na místě byla i redakce portálu Naše voda, která z akce připravuje rozsáhlou fotoreportáž.

Ministr při slavnostním zahájení ocenil soulad funkčnosti a estetiky vodního díla a stejně jako již několikrát v době svého působení ve funkci ministra vysekl poklonu našim předkům. Vodní dílo Štvanice má ostatně denně na očích, a jak také v nadsázce uvedl, na slavnostní zahájení došel ze svého úřadu pěšky, a kdyby bylo lepší počasí, mohl by na místo i přeplavat. Sídlo ministerstva zemědělství je totiž naproti přes Vltavu.

Právě Povodí Vltavy bylo hlavním organizátorem akce, při které také předal generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala dvě ceny Libora Záruby, které se udělují „za významné aktivity prokazatelně směřující k rozvoji vodních cest a plavby v ČR“. Jejich držiteli se pro rok 2014 stali Petr Forman a Jiří Kremsa.

Vodní dílo Štvanice je soubor vodohospodářských staveb, vybudovaných počátkem minulého století na pražském ostrově Štvanice zahrnující Helmovské jezy, vorové propusti, plavební komory a malé vodní elektrárny. Stavba komplexu probíhala v letech 1907 až 1913 a prováděla jí firma Müller a Kapsa. Přímo na špičce ostrova je umístěna malá vodní elektrárna, která prošla v roce 1984 komplexní rekonstrukcí. V roce 2002 byla prohlášena kulturní památkou.

Naše voda, foto z akce: Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace