Vodní cesta z Č. Budějovic na Orlík bude volná za sedm měsíců

25. září 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

vizualizace-orlik-43b_c2

Za sedm měsíců se lodě po Vltavě dostanou bez zábran z Českých Budějovic až na vodní nádrž Orlík. Informuje o tom zpravodajství ČTK s tím, že v tu dobu má být dokončena plavební komora v Hněvkovicích na Českobudějovicku, která umožní splavnění dalšího úseku řeky.

Právě stavbu komory v Hněvkovicích si mohli o víkendu prohlédnout lidé při dni otevřených dveří. Splavnění Vltavy umožní velkým lodím využít až 100 kilometrů řeky. Podle řady odborníků na cestovní ruch může po dokončení stavby plavební komory v Hněvkovicích přilákat k Vltavě množství turistů. „Už teď je nově splavněný úsek pro provozovatele lodí hodně atraktivní a spojení s Orlíkem to ještě posílí. Při srovnání s například Baťovým kanálem, který ročně navštíví kolem 80.000 lidí, má Vltava ještě výrazně větší potenciál,“ řekla novinářům Markéta Kubešová z Infopointu Vltava. Dodala, že řeku a její okolí by v úseku od Českých Budějovic na orlickou nádrž mohlo za rok navštívit až 100.000 turistů.

Obnova vodní cesty po Vltavě začala v roce 2006. Jen stavba plavební komory v Hněvkovicích, která začala loni na jaře, vyjde zhruba na 200 milionů korun. Splavnění řeky má podle některých názorů ještě zvýšit zájem o Jihočeský kraj. V loňské sezoně přepravily výletní lodě mezi Českými Budějovicemi a Purkarcem přibližně 11.000 turistů.

Vltava byla už v dávné historii hojně využívanou vodní spojnicí měst zakládaných při jejím toku. Postupně sloužila pro nákladní přepravu soli, dřeva a dalších materiálů z jihu Čech až do Prahy. Novodobá výstavba některých vodních děl s absencí plavebních komor přerušila skutečnou splavnost Vltavy. V budoucnu by však měly lodě opět plout z Českých Budějovic až do Prahy.

ČTK, ilustrační foto vizualizace budoucí poodobu přehrady Orlík – Povodí Vltavy

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině