VODNÉ A STOČNÉ 2017: Voda od JVS zdraží téměř o korunu

Aktualizováno 19. září 2016 | Rubrika: Voda a naše peněženka , Vodovody a kanalizace

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Cena vody, kterou městům a obcím dodává Jihočeský vodárenský svaz (JVS), stoupne od příštího roku téměř o korunu. Důvodem je podle mediálního zástupce společnosti Zdeňka Zuntycha obnova vodárenské soustavy a potřeba získat dostatečné finanční zdroje na její modernizaci. JVS je největší dodavatel pitné vody na jihu Čech.

JVS zvýší v lednu 2017 cenu vody z letošních 14,97 Kč na 15,94 Kč za metr krychlový. Jde o sedmiprocentní navýšení.

„Podle metodiky ministerstva zemědělství bude na obnovu soustavy v příštím roce potřeba zhruba 113 milionů korun. Ani to ale zvýšení obchodní ceny zcela nepokryje. Pouze se sníží deficit mezi potřebou a tvorbou zdrojů z 25 na 13 milionů korun,“ řekl ředitel JVS Antonín Princ. Plán obnovy je ze zákona povinen plnit každý vlastník vodohospodářského majetku.

JVS vznikl v červnu 1993 a je sdružením 261 právnických osob – měst a obcí. S produkcí kolem 16 milionů metrů krychlových je největším výrobcem pitné vody v kraji, kterou dodává do 160 obcí a měst. Svaz vlastní a provozuje Vodárenskou soustavu jižní Čechy dlouhou 535 kilometrů. Jejím základem je vodárenská nádrž Římov na řece Malši a Úpravna vody Plav.

Analýza, kterou představenstvo projednávalo, ukazuje, že tvorbu zdrojů na obnovu majetku významně ovlivňuje dlouhodobý pokles prodejů vody, doplněný snahou vlastníků a provozovatelů vodárenských zdrojů, s nimiž svaz spolupracuje, využívat co nejvíc ty své, místní. „Tedy vodu ze soustavy odebírat co nejméně, vlastně jen jako pojistku,“ uvedl náměstek pro provoz František Rytíř další důvod zdražení.

V posledních letech JVS ročně vyrobí a prodá kolem 15 až 16 milionů metrů krychlových vody, což se podle Zuntycha pokládá za „ekonomické minimum“. Letos to bude zhruba 15,6 milionu metrů krychlových. V roce 2017, i přes získání a napojení nových odběratelů, jako jsou obce Ševětín, Osek, Radomyšl a v závěru roku zřejmě i Čimelice, se bude prodej vody pohybovat na stejné úrovni. Zatímco například ještě v roce 2000 se vyrobilo a prodalo 24 milionů metrů krychlových vody. Stejný objem dodávek vody JVS garantuje ve smlouvách s obcemi. Kdyby tyto smluvní kapacity obce naplnily, bylo by možno okamžitě snížit cenu o tři koruny na 12.94 Kč/m3 .

Zdroj: ČTK

Související rubriky: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace