Vodné a stočné 2017: Voda na Vsetínsku příští rok nezdraží

Aktualizováno 26. listopadu 2016 | Rubrika: Voda a naše peněženka , Vodovody a kanalizace

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vodné a stočné na Vsetínsku příští rok nezdraží, lidé budou stejně jako letos platit za metr krychlový vody 79,47 koruny včetně DPH. Jde o vstřícné gesto vůči občanům, řekl ČTK ředitel společnosti Vodovody a kanalizace (VaK) Vsetín Michal Korabík.

„Ceny za energie rostou, chtěli jsme lidem zachovat aspoň cenu vody, naše společnost je v rukou měst a obcí,“ uvedl Korabík. Letos se cena vodného a stočného na Vsetínsku zvýšila oproti roku 2015 o necelá tři procenta.

Průměrná cena vody v republice je letos 83 korun za metr krychlový, k nejdražším regionům patří sever Čech, vodné a stočné tam vyjde na 98 korun za metr krychlový. Na Zlínsku vodné a stočné příští rok zdraží o inflaci, lidé budou za kubík vody platit 86,71 koruny včetně DPH.

VaK Vsetín chce v příštím roce pokračovat v obnově sítě, investovat bude například ve Viganticích či velkých městech Vsetíně, Valašském Meziříčí a Rožnově pod Radhoštěm. Společnost investovala v posledních letech 85 až 90 milionů korun ročně.

Spotřeba vody v posledních letech stejně jako v ostatních částech republiky klesá. Loni činila podle Korabíka 81,7 litru na osobu a den, letos 80,7 litru. „Není to však dánu úsporou domácností, ale úspornými opatřeními v průmyslových podnicích,“ uvedl ředitel.

VaK Vsetín provozuje 826 kilometrů vodovodní sítě, zásobuje přes 110.000 obyvatel okresu Vsetín a části okresů Přerov a Zlín.

Zdroj: ČTK

Související rubriky: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace