Vodné a stočné 2017: Na Kroměřížsku zdraží o 2 procenta na 74,91 Kč

Aktualizováno 29. listopadu 2016 | Rubrika: Voda a naše peněženka , Vodovody a kanalizace

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vodné a stočné na Kroměřížsku se v příštím roce zvýší o dvě procenta. Lidé tak budou včetně patnáctiprocentní DPH platit za metr krychlový vody 74,91 koruny, řekl ČTK předseda představenstva a ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK) Ladislav Lejsal.

Cena vody na Kroměřížsku zřejmě i v roce 2017 zůstane nejnižší ve Zlínském kraji.
Letos platí lidé za tisíc litrů upravené pitné vody, její následné odvedení a vyčištění 73,44 koruny, nárůst tedy činí 1,47 Kč za metr krychlový. Podle Lejsala je důvodem zvýšení ceny nutnost vytvořit finanční rezervy na budoucí opravy čistíren odpadních vod, kanalizace a úpravny vody, modernizovaných s pomocí evropských dotací. VaK zásobuje pitnou vodou celý okres Kroměříž i městys Nezamyslice na Prostějovsku, tedy přes 100.000 lidí.
Průměrná cena vody v republice je letos 83 korun za metr krychlový. K nejdražším regionům patří sever Čech, kde vodné a stočné vyjde na 98 korun za metr krychlový. Kroměřížsko naopak patří k nejlevnějším. „Cenová politika VaK je i přes tlak na nárůst cen vody pitné a vody odpadní dlouhodobě utvářena tak, aby udržovala výši ceny pod průměrem cen v České republice a zároveň byla schopna zajistit zákazníkům vysokou kvalitu služeb v požadovaném rozsahu,“ uvedl Lejsal.
Ve Zlínském kraji zaplatí lidé na Vsetínsku v roce 2017 stejně jako letos za metr krychlový vody 79,47 koruny včetně DPH. Na Zlínsku vodné a stočné příští rok zdraží o inflaci, lidé budou za kubík vody platit 86,71 koruny včetně DPH. Známa zatím není cena vodného a stočného na Uherskohradišťsku, kde letos lidé platí včetně daně 74,98 Kč za metr krychlový vody.
Zdroj: ČTK
Související rubriky: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace