Vodné a stočné 2017: Cena vody v Ostravě vzroste o 0,7 procenta na 76,62 Kč za kubík

5. prosince 2016 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

ovak-test-cisteni-potrubi

Cena vody v Ostravě vzroste od ledna o 56 haléřů, tedy o 0,7 procenta, na 76,62 korun za metr krychlový. Cena vodného se zvýší o sedm haléřů (0,2 procenta) na 37,32 Kč za kubík a cena pro stočné o 49 haléřů (1,3 procenta) na 39,30 Kč.

Informuje o tom zpravodajství ČTK s tím, že ceny oznámila společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK) na svých internetových stránkách. Zvýšení cen podle firmy představuje pro průměrného spotřebitele korunu a padesát haléřů měsíčně. Cenu vody ovlivňuje mimo jiné nárůst poplatku za pronájem infrastruktury, který firma platí městu Ostrava, které z něj financuje opravy a modernizace sítě. „Náklady do vodohospodářské infrastruktury financované společností OVAK jsou plánovány ve výši téměř 100 milionů korun. Zároveň pro zkvalitnění služeb a údržby vodovodní a kanalizační sítě je plánována výše investic 34 milionů korun,“ uvedl generální ředitel společnosti OVAK Petr Konečný.

Ceny za vodu v Ostravě patří v zemi k těm nižším. Podle Sdružení oboru vodovodů a kanalizací činí průměrná cena vody v České republice 83 korun za metr krychlový, příští rok by měla vzrůst nejvýše o dvě procenta.

OVAK dodávají vodu přibližně 300.000 obyvatelům Ostravy a okolí. Nadpolovičním vlastníkem podniku je francouzská firma Suez Environnement, druhým největším akcionářem je město Ostrava, kterému patří 28,55 procenta akcií. Vodovodní síť společnosti je dlouhá přes 1300 kilometrů a kanalizační více než 1000 kilometrů. Ostravské vodárny provozují na území města šest úpraven vody a čerpacích stanic. V loňském roce společnosti klesl zisk meziročně o 6,8 milionu korun na 86,6 milionu korun.

ČTK, ilustrační foto archiv Naše voda

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace