Vodné a stočné 2016: Cena vody na Jičínsku se nezmění

20. prosince 2015 | Rubrika: Nápoje a voda v potravinách , Podnikání s vodou a zákony

úpravna vody Hořice 4

Cena vodného a stočného na Jičínsku zůstane i v příštím roce na úrovni 78,95 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. ČTK to řekl předseda představenstva a starosta Lázní Bělohrad Pavel Šubr.

Firma na Jičínsku zásobuje vodou zhruba 60 000 lidí a jejími akcionáři jsou obce v čele s Jičínem, Hořicemi a Novou Pakou. Zachování ceny firmě podle Šubra umožnilo zejména snížení cen za opravy a rekonstrukce důsledným prováděním výběrových řízení i na menší akce. „Také klesly ceny energií, vodárny uspořily na nájmu za vodárenskou infrastrukturu od obcí a řadu oprav si dělají levněji vlastními silami,“ řekl Šubr.

Přes nezvyšování ceny bude podle něj společnost v příštím roce schopná z vlastních zdrojů investovat kolem 50 milionů korun a dalších zhruba 40 milionů bude moci dát do oprav. Letos byla hlavní investicí firmy rekonstrukce úpravny vody v Hořicích za téměř 100 milionů korun, z nichž většinu pokryla evropská dotace. Loni společnost při tržbách 182,5 milionu korun vykázala zisk 4,4 milionu korun. Letos opět čeká zisk v řádu milionů korun.

Cenu 78,95 Kč Vodohospodářská a obchodní společnost Jičín zavedla v lednu 2013 a od té doby ji nezměnila.

ČTK, ilustrační foto archiv Naše voda – úpNaše voda

 

Související rubriky: Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace