Vodné a stočné 2015: voda na Semilsku zdraží asi o 2 procenta

3. listopadu 2014 | Rubrika: Voda a naše peněženka , Vodovody a kanalizace

Filling glass of tap water

Voda pro většinu Semilska by od příštího roku měla zdražit o 1,95 procenta na 97,85 koruny za metr krychlový. Na nárůstu se dohodla města a obce sdružené ve Vodohospodářském sdružení (VHS) Turnov.

Novinářům to dnes řekl turnovský starosta Tomáš Hocke (Nezávislý blok). Konečné rozhodnutí o ceně vody je na radě vodohospodářského sdružení, kterou tvoří právě zástupci měst a obcí. Rada bude ceny schvalovat příští týden.

Turnov se snažil vyjednat fixaci cen, podle starosty jde o kompromisní řešení. „Je to asi maximum, co se mohlo podařit vyjednat. Nejhorší varianta byla, že vodné a stočné přeleze sto korun za kubík,“ uvedl Hocke.

Vodohospodářské sdružení Turnov ceny každoročně zvyšuje kvůli investicím do obnovy infrastruktury, rostoucí inflaci i klesající spotřebě. „Když se díváme na dlouhodobý vývoj od roku 2002, tak toto je nejnižší navýšení,“ upozornil starosta. Letos voda zdražila o 5,65 procenta na 95,98 Kč za krychlový metr, loni dokonce o 12 procent.

Cena vody na Semilsku patří mezi nevyšší v zemi. Je to dáno právě masivními investicemi z posledních let do infrastruktury, která je kvůli nedostatečné údržbě v minulém století zanedbaná. V minulých letech byl největší akcí VHS Turnov téměř miliardový projekt Čistá Jizera, který z velké části vyřešil problémy s kanalizací, vodovody a čistěním odpadních vod v Turnově, Semilech, Lomnici nad Popelkou, Jilemnici a Rokytnici nad Jizerou.

VHS Turnov sdružuje šest měst a 14 obcí ze Semilska a dvě z Jablonecka, Líšný a Malou Skálu.

Naše voda

 

Související rubriky: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace