Vodné a stočné 2015: Voda v Českých Budějovicích nezdraží

25. března 2015 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Voda a naše peněženka

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Cena pitné vody v Českých Budějovicích se pro domácnosti ani podnikatele od dubna nezvýší. Po jednání rady města to ČTK řekl náměstek primátora Pavel Matoušek (ANO).

Cena vodného a stočného tak v krajském městě bude v nastávajícím hospodářském roce 62,21 koruny za metr krychlový bez DPH. Ve srovnání s ostatními krajskými městy patří cena vody v Českých Budějovicích k nejnižším, průměrná cena v ČR loni přesáhla 77 korun.

Za vodné lidé v Českých Budějovicích zaplatí 34,54 korun a za stočné 27,67 Kč, celkem tedy 62,21 korun, s DPH 71,54 za metr krychlový. K vodnému a stočnému musejí plátci započítat ještě pevnou měsíční částku za vodoměr, a to zhruba 70 korun.

Radní rozhodovali mezi dvěma návrhy. V prvním případě by vodné zdražilo o zhruba 30 haléřů a provozovatel vodovodní a kanalizační sítě, společnost ČEVAK, by zaplatil nájemné za pronájem vodohospodářského majetku města 170 milionů korun bez DPH jako loni, ve druhém by vodné nezdražilo, ale radnice by dostala do kasy o zhruba milion korun méně. „Radní byli pro druhou variantu s tím, že se společnost ČEVAK písemně zavázala, že i tento milion korun město do svého rozpočtu získá dohodou na ostatní odpadní vody,“ upřesnila předsedkyně finančního výboru zastupitelstva Petra Šebestíková (TOP 09).

České Budějovice naposledy zdražily vodné v dubnu 2012, a to o 3,82 procenta bez DPH. Nejdražší vodu mají na jihu Čech asi na Táborsku. Zatímco ČEVAK České Budějovice si loni v průměru účtoval 76,19 Kč za metr krychlový, Vodárenská společnost Táborsko 103,67 Kč. Dodavatel vody, kterým je na jihu Čech převážně Jihočeský vodárenský svaz (JVS), metr krychlový vody zdražil o 2,9 procenta na 14,97 Kč.

Zdroj: ČTK

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace