Vodné a stočné 2015: Chrudim, Svitavy i Ústí zdražují, Pardubice ceník nemění

26. listopadu 2014 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Voda a naše peněženka

vod

Lidem v okresních městech Pardubického kraje zdraží od příštího roku o několik procent voda. Cenu nezvyšují pouze pardubické vodárny, které chtějí zabránit klesající spotřebě, zjistila ČTK v anketě.

Vodárenské společnosti v hojné míře investovaly s pomocí dotací do obnovy kanalizační a vodovodní sítě a modernizovaly čističky odpadních vod, což se projevuje v rostoucí ceně vody.

„Dělali jsme projekt za 750 milionů korun podpořený dotací 75 procent. Musíme generovat příjmy, abychom jej dokázali financovat a zajistit obnovu majetku. Je to povinnost, kterou máme uloženou smlouvou o dotaci,“ řekl jednatel orlickoústecké společnosti Tepvos Václav Knejp.

V Ústí nad Orlicí kalkulaci ještě nemají hotovou, zdraží ale jen stočné, a to zhruba o pět procent. Ve Svitavách změní ceník za obě položky, i v tomto městě vodárny investovaly do rekonstrukce čistírny. Vodárenské společnosti musejí kvůli investicím zdražovat, i když zaznamenávají dlouhodobý pokles spotřeby vody.

„Lidé šetří a kupují si úspornější spotřebiče,“ řekl Knejp. „Pod 80 litrů na osobu a den to snad už jít nemůže,“ odhadl ředitel firmy Vodárenská Svitavy Jaromír Hurych.

V Chrudimi lidé letos platí přes 75 korun za metr krychlový, příští rok to bude téměř 79,50 koruny. Jako jediné vodárny v kraji zavedly dvousložkovou platbu s paušálním poplatkem, který se z letošních 2001 korun příští rok sníží na 1541 korun.

„Na cenu vodného má vliv předpokládané snížení odběru Mlékárnou Hlinsko,“ uvedly například Vodovody a kanalizace Chrudim v tiskové zprávě.

Pardubické vodárny nezvyšují ceny vodného a stočného druhým rokem. Domácnosti budou příští rok platit 80 korun za metr krychlový. Meziročně klesla spotřeba vody na osobu a den v regionu o jeden litr na 83 litrů.

„Panoval názor, že se spotřeba zvýší, když nebudeme zdražovat vodné a stočné, ale za jeden rok se to neprojeví,“ řekl ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Pardubice Josef Fedák.

Ceny vodného a stočného v Pardubickém kraji (Kč):

2014 2015
Chrudim 75,39 a paušální poplatek 2001 79,48 a paušální poplatek 1541
Pardubice 80 80
Svitavy 69,37

Zdroj: ČTK, foto: wikimedia commoons, Walter J. Pilsak, Waldsassenvod

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace