Vodné a stočné 2015: Cena na Jihlavsku zůstane na 87,70 Kč

Aktualizováno 1. července 2015 | Rubrika: Voda a naše peněženka , Vodovody a kanalizace

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Cena pitné vody včetně stočného se na Jihlavsku ve druhé polovině letošního roku zvyšovat nebude, lidé budou za metr krychlový nadále platit 87,70 koruny. Rozhodla o tom valná hromada Svazu vodovodů a kanalizací Jihlavsko. Rozhodnutí se týká i drtivé většiny obyvatel Jihlavy, ačkoliv město z tohoto svazku před 2,5 roku vystoupilo, protože ještě nebyl vypořádán jeho majetek.

Svaz vodovodů podle údajů na svých webových stránkách sdružuje 25 měst a obcí na Jihlavsku. Cena za vodné a stočné naposled jeho rozhodnutím stoupla před rokem, a to o 6,9 procenta. Nynější ceník platí od loňského 1. července a ani v dalším roce se měnit nebude. „Vyšli jsme z detailních finančních analýz, které pro nás připravil provozovatel sítě, Vodárenská akciová společnost,“ uvedl předseda předsednictva svazku a telčský starosta Roman Fabeš v dnešní tiskové zprávě.

Jihlava ze svazku vystoupila 31. prosince 2012, rozhodla o tom ještě o tři roky dříve. Město přesto doposud nemůže rozhodovat o ceně vody pro Jihlavany, nedostává nájem za užívání svých vodovodů a kanalizací a má problémy s dotacemi na modernizaci vodárenské infrastruktury.

Na zasedání letos v květnu se proto jihlavští zastupitelé většinou hlasů dohodli, že město zesílí tlak na svazek a bude různým státním institucím podávat podněty k prověrce jeho činnosti s tím, že vedení svazku má prostor k jednání o vydání majetku Jihlavy do konce června. Podle mluvčího jihlavské radnice Radka Tulise ale k pokroku zatím nedošlo.

Zdroj: ČTK

Související rubriky: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace