Vodárny Jičín znásobily zisk na 8,7 milionu, dají ho na investice

Aktualizováno 21. června 2016 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Vodovody a kanalizace

Jicin1

Vodohospodářská a obchodní společnost (VOS) Jičín loni znásobila zisk na 8,7 milionu korun z předloňských 4,4 milionu korun. Zisk podnik podle rozhodnutí valné hromady použije na investice, dividendy vyplácet nebude. Hlavními stavbami letos budou kanalizace v Sobotce, vodovody do Krsmolu a Úbislavic a rekonstrukce části kanalizace v Hořicích. Loni bylo hlavní investicí dokončení rekonstrukce úpravny vody v Březovicích u Hořic za téměř 100 milionů korun. ČTK to řekl předseda představenstva firmy a starosta Lázní Bělohrad Pavel Šubr.

Hlavní příčinou loňského růstu zisku byly kurzové zisky z eurového úvěru na víc než šestisetmilionovou stavbu kanalizací a čistíren odpadních vod Čistá Cidlina, kterou firma budovala v letech 2008 a 2009. Letos podnik očekává provozní zisk šest milionů korun po loňských devíti milionech korun. „Celkový hospodářský výsledek bude především záviset na kurzu koruny vůči euru, který přímo ovlivní ocenění investičního úvěru,“ uvedl Šubr.

V dodávkách vody loni vodárny navázaly na rok 2014, kdy poprvé po 11 letech poklesů zvedly objem prodané vody. „Trend mírného zvyšování dodávek vody pokračuje i letos,“ řekl Šubr. Cena vodného a stočného na Jičínsku činí 78,95 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody a beze změny je stejná od ledna 2013. Průměrná cena vody v ČR je letos přibližně 83 korun za metr krychlový.

Firma má asi 120 zaměstnanců a na Jičínsku zásobuje vodou zhruba 60.000 lidí. Jejími akcionáři jsou obce v čele s Jičínem, Hořicemi a Novou Pakou.

Valná hromada také schválila možnost, že obce a města budou moci vkládat do společnosti svůj vodárenský majetek a dostávat za něj formou navyšování základního kapitálu akcie vodáren. Vkladem vodovodu či kanalizací se novými akcionáři budou moci stát i obce, které dosud akcionáři vodáren nebyly. Nyní vodárny v řadě případů obcím sítě provozují, ale nevlastní je. „Vlastnictví majetku přímo vodárnami umožní lepší plánování údržby a investic a správu sítí,“ řekl Šubr.

Zdroj: ČTK, foto:wikimedia commons, Adam Kumiszcza

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace