Vodárny Jičín chystají investice do úpraven a vodovodů za 150 milionů

19. ledna 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Úpravna vody

Vodohospodářská a obchodní společnost (VOS) Jičín chystá investice do úpraven vody a vodovodů za přibližně 150 milionů korun včetně DPH. ČTK to řekl ředitel společnosti Richard Smutný.

Investice se budou týkat úpraven vody v Lázních Bělohrad a v Hořicích a napojení obcí ve východní části okresu na vodárnu v Březovicích. Na investice chtějí vodárny získat evropské dotace, které by mohly pokrýt přibližně polovinu nákladů. Nejnákladnější investicí za odhadovaných 72 milionů korun včetně DPH bude rekonstrukce a zvýšení kapacity úpravny vody v Lázních Bělohrad. Bělohradský zdroj se používá i pro zásobování Jičína a po investici se má stát strategickým zdrojem vody pro toto okresní město. Součástí projektu je i rekonstrukce úpravny vody v nedalekých Mlázovicích, odkud také proudí voda do Jičína. Pokud by šlo vše hladce, mohla by stavba začít v roce 2018. Po jejím dokončení se pro šestnáctitisícový Jičín podle Smutného zásadním způsobem zvýší jistota dodávek pitné vody.

V devítitisícových Hořicích vodárny chystají modernizaci úpravny vody v Libonicích, která zásobuje vodou téměř polovinu města a přilehlé obce. Odhad nákladů zde činí téměř 58 milionů korun včetně DPH, hlavní částí investice bude výměna technologie úpravny. Stavba by mohla začít příští rok a přinese zvýšení spolehlivosti a jistoty dodávek vody v Hořicích.

Třetí důležitou investicí odhadem za 20 milionů korun včetně DPH bude napojení skupinového vodovodu obcí Boháňka, Cerekvice a Jeřice na úpravnu vody v Březovicích u Hořic. Březovická úpravna je hlavním zdrojem vody pro Hořice a okolí a v letech 2014 až 2015 prodělala zásadní rekonstrukci za téměř 100 milionů korun. Dosud vodovod obcí Boháňka, Cerekvice a Jeřice bere vodu ze studní v lokalitě Bahna, kde je voda na hranici limitů pro dusičnany. Součástí chystané investice je i napojení hořické čtvrti Doubrava na vodovod. Stavba by mohla začít v roce 2019. Všechny investice by mohly být hotové přibližně v roce 2021.

Jičínské vodárny loni dosáhly obratu téměř 200 milionů korun. Jejich zisky se pohybují do deseti milionů korun a firma je dává na investice, dividendy nevyplácí. Loni vodárny investovaly 74 milionů korun. Největšími akcemi byly stavby a opravy vodovodů a kanalizací v Sobotce, Hořicích, Kopidlně, Jičíně, ve Valdicích. Pro nouzové zásobování vodu firma také koupila autocisternu a naftový agregát. Firma na Jičínsku zásobuje vodou zhruba 60.000 lidí a jejími akcionáři jsou obce v čele s Jičínem, Hořicemi a Novou Pakou.

Dosud největší investicí vodáren v historii byla v letech 2008 až 2009 výstavba kanalizací a čistíren Čistá Cidlina za 650 milionů korun.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (úpravna vody)

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace