Vodárny Dvůr Králové špatně počítaly cenu vody, dostaly pokutu

Aktualizováno 10. června 2015 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Vodovody a kanalizace

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Společnost Městské vodovody a kanalizace (MěVaK) Dvůr Králové nad Labem v minulých letech chybně kalkulovala ceny vodného a stočného a po kontrole Specializovaným finančním úřadem za to dostala pokutu 15.000 korun. Aby firma vyhověla požadavkům na správné účtování cen, musí od příštího roku zvýšit cenu vody, uvedla mluvčí dvorské radnice Miroslava Kameníková.

Cena vodného a stočného se v šestnáctitisícovém Dvoře Králové od roku 2009 nijak zásadně neměnila a město ji v posledních letech uměle drží na 72 korunách za metr krychlový dodané a odvedené vody. V porovnání okresními městy v kraji jde spíše o nižší cenu. Již dříve město uvedlo, že při správném účtování by cena vodného a stočného vzrostla o zhruba deset korun.

Finanční úřad kalkulace cen kontroloval za období od 1. července 2012 do 31. prosince 2014. Podle kontrolorů firma porušila zákon o cenách tím, že při kalkulacích cen vodného a stočného pro léta 2013 a 2014 rozdělila v nesprávném poměru hodnotu nákladů za pronájem infrastrukturního majetku mezi vodné a stočné. „Nesprávný poměr nákladů za pronájem infrastrukturního majetku mezi jednotlivé ceny byl stanoven proto, abychom podle požadavků vedení města zachovali pro zmíněná období stejné ceny a nevzrostly,“ uvedla vedoucí ekonomického úseku vodáren Veronika Stárková.

Pokutu firma již uhradila a pracuje na nápravě. „Pokuta je na spodní hranici částky, kterou mohl MěVaK obdržet. Měla by mít spíše výchovný charakter a město přimět k tomu, aby stanovilo cenu vodného a stočného na základě platné legislativy,“ uvedl starosta Jan Jarolím (ANO). Správné rozdělení nákladů na pronájem se podle Stárkové odrazí v nárůstu ceny za pitnou vodu.

Městská společnost Městské vodovody a kanalizace Dvůr Králové nad Labem provozuje vodohospodářskou infrastrukturu od podzimu 2012. Odpadní vody mu čistí soukromá čistírna odpadních vod firmy Evorado Import, s níž město vede dlouholeté soudní spory o cenu čištění.

Pro řešení komplikované situace s čističkou město přichystalo projekt stavby vlastní čističky za zhruba 221 milionů korun. Na stavbu město získalo dotaci 156 milionů korun z EU. Protože by však nestihlo termín dokončení stavby do 30. listopadu, nedávno radnice zrušila tendr na dodavatele čističky. Přesto radnice jak možné budoucí řešení, vedle odkoupení čističky, stále uvádí i stavbu nového zařízení.

Současně město začalo letos v březnu tvořit finanční rezervu, která by alespoň částečně pokryla případné vyrovnání soudních jednání s majitelem čističky. Ročně by si na speciální účet chtělo město uložit asi 13 milionů korun.

Zdroj: ČTK

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace