Vodárnám Trutnov loni klesl zisk o polovinu na 8,5 milionu Kč

15. května 2017 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

mince - peníze - IMG_7072_-_kopie

Společnosti Vodovody a kanalizace Trutnov (VAK) loni klesl zisk o 48 procent na 8,5 milionu korun z předloňských 16,4 milionu korun. Informuje o tom ČTK s tím, že výnosy podniku loni vzrostly o 2,1 procenta na 143 milionů korun.

Podle návrhu na rozdělení zisku pro valnou hromadu, která bude 22. května, firma dividendy vyplácet nebude a zisk po příslušných odvodech do podnikových fondů převede na účet nerozdělených zisků minulých let. V růstu loňských výnosů se odrazilo zvýšení ceny vodného a stočného o tři procenta na 71,70 koruny za metr krychlový dodané a odkanalizované vody. Zdražení firma zdůvodnila růstem nákladů na pořízení vodárenských materiálů a technologií a zvýšením odpisů z provedených investic. Letos od 1. ledna vodárny vodné a stočné zdražily o 3,2 procenta na 74 korun za metr krychlový vody. Celostátní průměr je přibližně 85 korun.

Trutnovský VAK dodává vodu přibližně 36.000 obyvatelům, což je 97 procent všech lidí v regionu působnosti firmy. Hlavními akcionáři VAK Trutnov jsou obce Trutnov, Pec pod Sněžkou, Janské Lázně, Svoboda nad Úpou, Mladé Buky a Horní Maršov, které vlastní dohromady 85 procent akcií. Podnik zaměstnává asi 80 lidí.

ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace