Vodárenské věže v Praze VII – Staroměstská vodárenská věž

13. srpna 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Staroměstská vodárenská věž_n

S užíváním vody a jejím zásobováním je spojena celá řada architektonicky zajímavých staveb, jako jsou třeba vodárenské věže. Jen v Praze jich je několik, jak mapuje seriál na facebookové verzi portálu Naše voda.

Staroměstskou vodárenskou věž nalezneme v Praze 1 na Novotného lávce. Její součástí je muzeum Bedřicha Smetany umístěné v původní budově této vodárny. Věž je 53 metrů vysoká, má celkem šest podlaží a čtvercový půdorys. Je třetím nejstarším vodovodem v Praze.

Na původním místě vodárny dříve stála dřevěná vodárenská věž postavena v roce 1489, která byla součástí skupiny mlýnů. Bývala často poškozena ohněm. Velmi častý konec dřevěných vodárenských věží zavinil právě požár, poněvadž ohněm byla vodárenská zařízení v zimě rozmrazována. Počtem devíti požárů je tato věž pražskou rekordmankou.

V roce 1648 tuto věž poškodila válka se Švédy, podruhé v roce 1848 během revolučních událostí. Základ této věže je vystaven z pískovcových kvádrů jako Karlův most. Celá věž byla v roce 1835 modernizována Františkem Josefem Gernsterem a Josefem Božkem. Její nová rekonstrukce byla opět provedena v roce po roce 1848 architektem Bergmannem. Ve výšce 31 metrů byl umístěn vodojem a samospádem byla voda rozváděna do svého okolí. V roce 1878 – 1888, po dalším požáru, byla věž přestavena v novogotickém slohu. Byla zvýšena o jedno patro, na horní části věže umístěny hodiny na každé straně a také vyměněna barokní báň za již dnešní, novogotickou. Celá věž definitivně dosloužila v roce 1913.

V bývalé budověstaroměstské vodárny, kde proběhla rekonstrukce, bylo 12. května roku 1936 otevřeno Muzeum Bedřicha Smetany, o přestavbu se zasloužila Společnost Bedřicha Smetany. Socha Bedřicha Smetany od J. Malejovského je umístěna před muzeem od roku 1984.

Facebook Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě