Vodárenské věže v Praze – věž Pražských jatek

29. března 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Vodárna v Praze - jatka

S užíváním vody a jejím zásobováním je spojena celá řada architektonicky zajímavých staveb, jako jsou třeba vodárenské věže. Jen v Praze jich je několik, jak mapuje seriál na facebookové verzi portálu Naše voda.

Tato krásná novobarokní vodárenská věž z roku 1895 stále krášlí bývalá jatka v Praze 7 Holešovicích na Bubenském nábřeží 13. V místech bývalých Pražských jatek je nyní velké tržiště, ale tato věž zůstala zachována a prohlášena roku 1993 spolu s areálem jako nemovitá kulturní památka. Architektem této věže byl Josef Srdínko, postavena byla firmou Elhenický Smíchov.

Bývalá jatka měla samostatný vodovod, věž se studnou i kanalizaci. Roku 1920, kdy byl areál připojen na veřejný vodovod, ztratila věž svoji funkci a přestala se používat. V roce 1983 byl zde ukončen provoz jatek a celý prostor byl uzpůsoben na všeobecnou tržnici. Roku 1995 byl celý komplex pronajat na 50 let firmě Delta Climatizer z Brandýsa nad Labem, která zvítězila ve výběrovém řízení, jelikož stav tohoto místa vyžadoval opravy. Tyto opravy (inženýrské sítě,centrální vytápění atd.) proběhly v etapách a za plného provozu, což je obdivuhodné. Byly dostaveny nově budovy pošty a lékárny, po rekonstrukci otevřeno v objektu č.10 divadlo Milenium. V roce 2006 se novým majitelem provozovatele Delta Climatizer stává mezinárodní konsorcium společnosti Sage Capital a Sybil Holding, kteří mění název firmy na nové DELTA CENTER a.s.

Facebook Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Vodovody a kanalizace