Vodárenské věže v Praze II – věž na Letné

13. dubna 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

01_LETENSKA_DETAIL

S užíváním vody a jejím zásobováním je spojena celá řada architektonicky zajímavých staveb, jako jsou třeba vodárenské věže. Jen v Praze jich je několik, jak mapuje seriál na facebookové verzi portálu Naše voda.

Tato vodárenská věž zdobí na Praze 7 v Bubenči, v Korunovační ulici. Stavba byla dokončena v roce 1888 v novorenezančním slohu architektem Jindřichem Fialkou, stavbu provedla firma Karel Hübschmann a Franz Schaffer, technologické vybavení vodárenského areálu dodala firma Breitfeld – Daněk a spol. Věž je vysoká přes 26 metrů a má pět podlaží. V minulosti zásobovala pitnou vodou Bubeneč a horní část Holešovic.

Věž dlouho nesloužila svému účelu, jelikož byla v roce 1913 vyřazena z provozu. Ve stejném roce byly prostory upraveny na byty vodárenských zaměstnanců, což zřejmě věž zachránilo od demolice. V roce 1977 byl zrušen pozemní vodojem a přečerpací stanice. Dnes jsou ve věži klubovny školních kroužků, na dvoře stojí poněkud nelogicky socha připomínající obdobná díla známá z Velikonočního ostrova – Moai. Pod věží stojí krásná litinová nefunkční pumpa na vodu. Nyní věž vlastní Městská část Prahy 7.

Facebook Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Vodovody a kanalizace